Krótka historia kominka

Kominki są centralnym punktem salonu i symbolizują ciepło domowego ogniska. Ich historia sięga aż do czasów starożytnego Rzymu. Dawniej kominki budowane były znacznie większe niż obecnie. Budowane były zazwyczaj na planie półkola z ciosów kamiennych. Z czasem wymiary kominków ulegały zmniejszeniu dzięki udoskonaleniu ich wydajności poprzez  odpowiednie pochylenie ścian bocznych i zmniejszenie głębokości wloty do kanału dymowego.

Rozpowszechnikominki francuskieenie kominków na dobrą sprawę nastąpiło w XII wieku w Europie Zachodniej i Południowej. Z kolei w Europie Środkowej, w tym w Polsce, bardziej przyjęły się piece kaflowe. Wracając jednak do kominków, szczególnie popularne stały się w Anglii i Francji.  Z czasem zaczęto do nich wykonywać piękne portale kominkowe, które nierzadko były małymi dziełami sztuki.

Jednym z najchętniej stosowanych materiałów do wytwarzania portali kominkowych był obok brązu marmur. Marmurowe portale kominkowe zdobione były ornamentami charakterystycznymi dla danej epoki. W średniowieczu kominki posiadały zwężający się ku górze okap, który niekiedy sięgał stropu lub sklepienia komnaty. Gotyckie kominki charakteryzowały się bogatymi zdobieniami ornamentalnymi i stanowiły niezwykle istotny element w aranżacji wnętrza. Za czasów renesansu zrezygnowano z okapów na  i wprowadzono jeszcze bogatsze zdobienia. Portale kominkowe kojarzyły się wtedy z bogactwem i przepychem. Stosowano dekoracje nawiązujące do czasów antycznych takie jak kariatydy (charakterystyczne kolumny w kształcie kobiet, które stanowiły element greckich świątyń i kojarzą się głównie z ateńskim Akropolem) lub hermy (marmurowe słupy zwieńczone wizerunkiem męskiego torsu lub głowy). Między osiemnastym a dziewiętnastym stuleciem wytworzyła się charakterystyczna forma prostego kominka z płytą nad nadprożem, która pełniła i pełni do dziś funkcję półki.

Obecnie marmurowe portale kominkowe dzieli się głównie na kominki francuskie z delikatnymi zdobieniami (najczęściej motywy roślinne) i głębokimi rzeźbieniami na gzymsach i podporach, kominki rzeźbione o wyjątkowo bogatych zdobieniach oraz nawiązujące do czasów antycznych proste w swej formie kominki klasyczne, które kojarzą się głównie z wnętrzami w stylu angielskim, jednak coraz częściej wykorzystywane są także jako modny akcent w nowoczesnych mieszkaniach urządzonych w minimalistycznym stylu skandynawskim.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s