Kilka słów o marmurze

Marmur jest coraz częściej wykorzystywanym surowcem w dziedzinie aranżacji wnętrz. Dawniej z marmuru wykonywano głównie rzeźby, portale kominkowe lub fontanny ogrodowe. W luksusowych rezydencjach i pałacach z marmuru robiło się także podłogi i ściany. Później materiał ten popadł w niełaskę, kojarząc się głównie z cmentarnymi nagrobkami. Obecnie marmurowe dodatki powracają i wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie stale rósł w siłę.

marmur-swiatyniaMarmur to skała składająca się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu. Od czasów starożytnych marmur wykorzystywany był jako materiał budowlany, rzeźbiarski i architektoniczny. Za ojców marmuru uważa się starożytnych Greków, gdyż to oni jako pierwsi zaczęli wykorzystywać ten surowiec, głównie do budowy świątyń. Chyba każdy kojarzy budowle takie jak świątynia Zeusa czy Partenon! Oprócz tego Grecy z marmuru wykonywali także wanny i baseny.

Marmur upodobali sobie także Rzymianie, którzy wykorzystywali go głównie do budowy obiektów, które w założeniu miały posiadać duże walory estetyczne. Dodatkowym zastosowaniem było wykorzystanie marmurowych płyt jako dopełnienie dla struktury ceglanej, co znacznie usprawniało budowę.

rzeźby ogrodoweNa przestrzeni wieków marmur niezmiennie wykorzystywany był do budowy monumentalnych budowli takich jak pałace czy kościoły. Rzeźby z marmuru, fontanny ogrodowe i portale kominkowe zdobiły także luksusowe wille i ogrody. Później materiał ten popadł w niełaskę, kojarząc się dość niechlubnie z płytami nagrobkowymi. Dziś wraca do łask nie tylko jako dodatek do wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnych, ale także w zupełnie nowej odsłonie, jako pojedynczy akcent do nowoczesnych i typowo minimalistycznych aranżacji.

Obecnie marmur wydobywa się głównie w Carrarze we Włoszech i na chorwackiej wyspie Brač. W Polsce złoża marmuru występują w Sudetach, a dokładnie w Masywie Śnieżnika (odmiany kolorystyczne „Biała Marianna” i „Zielona Marianna”) oraz w Sławniowicach (szary marmur z niebieskawym odcieniem).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s